Historia “Roksana”

Spread the love

Myśl o założeniu Spółdzielni zrodziła się w kręgu inwalidów wojennych przed końcem 1952 roku, a dopingiem był ogromny brak miejsc pracy dla biednego wówczas Strzyżowa i przeludnionych okolicznych wiosek.

W dniu 1 lutego 1953 roku Zarząd Związku Spółdzielni Inwalidów wydał pozytywną opinię o celowości założenia Spółdzielni, a w dniu 24 lutego tego roku została ona zarejestrowana w Sądzie Powiatowym w Rzeszowie pod nazwą Spółdzielnia Inwalidów „Pokój”.

Zespół założycielski liczył 30 członków, a w skład pierwszego Zarządu weszli Pani Stanisława Pelc jako Prezes oraz Panowie Ignacy Ziobro i Franciszek Midura jako członkowie Zarządu.
Początek działalności Spółdzielni miał różnorodny charakter, od galanterii rogożynowej prze zakłady usługowe: szewski i krawiecki, po tartak i betoniarnię.

Pierwsze lata działalności były bardzo trudne, bez efektów ekonomicznych, przy bardzo niskich wynagrodzeniach, bez jakichkolwiek możliwości rozwojowych. Jednak upór i wytrwałość członków Spółdzielni nie dały za wygraną.
Na przełomie lat 1954/55 powstała branża cukiernicza, której organizatorem i pierwszym kierownikiem był Pan Julian Bigus.

Od 1957 roku na skutek poważnych zmian w kierownictwie Spółdzielni została uporządkowana gospodarka, powoli ograniczano straty, zdobywano zaufanie wśród ówczesnych władz i społeczeństwa stwarzając możliwości wyjścia z przysłowiowego dołka

Czołowe postacie w okresie odnowy to: Bolesław Stochla, który przez kilkanaście lat kierował Zarządem, Henryk Pisiński, Jan Kwilosz, Tadeusz Zasucha, Państwo Janina i Marian Lorkiewiczowie oraz wielu innych.


Wielka ambicja, dyspozycyjność i fachowość oraz umiejętności organizacyjne tych osób doprowadziły do opracowania programu i w efekcie do budowy nowego zakładu cukierniczego i rozwoju branży cukierniczej.

Dynamiczny rozwój Spółdzielni przypadł na przełom lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, w którym to okresie zapadły również decyzje o wyprofilowaniu Spółdzielni w branży cukierniczej i nadaniu dzisiejszej nazwy „ROKSANA”.

Dodaj komentarz

EnglishPolish